Sotsiaalse kohanemise teenus
Sotsiaalse kohanemise teenuse eesmärk on õpetada ja arendada igapäevaelu oskusi suurendada ning igapäevaselt hakkama saada terviseseisundist tingutud erivajadustega. Sotsiaalse kohanemise teenus ei ole taastusravi, kus tegeletakse inimese ravimisega.
Sotsiaalse kohanemise teenus on olemuselt aktiivne, st et inimene teeb ise võimetekohaselt kõiki tegevusi, mida eesmärgi saavutamiseks on vaja teha – näiteks võimleb või õpib abivahendi abil riietumist. Neid oskusi harjutatakse sotsiaaltöö spetsialisti juhendamisel ja abiga, kuid lisaks annab spetsialist harjutusi ja ülesandeid, mida klient saab teha isesvalt või koos spetsialistiga. Kohanemisteenuse tulemuslikkuse eelduseks on alati inimese aktiivne osalus.
Osutatavad teenused
- Kohanemisvajaduse hindamine ja kohanemistehevuste planeerimine Teenuse sisu: tegevusvõime, osalusvõime, kõrvalabi ja abivahendite vajaduse ning sotsiaalse ja füüsilise keskkonna ressursside hindamine, hinnangu koostamine koostöös isiku ja/või isiku esindajaga, vajaduse korral motiveerimine kohanemisprotsessis osalemiseks. Hindamise ja hindamistulemuste ja/või planeeritavate tegevuste fikseerimine tegevusplaani või – programmi tegevuskavas.
- Sotsiaaltöötaja teenus Teenuse sisu: nõustamine (informeerimine, juhendamine, jõustamine, motiveerimine) ja teenuste koordineerimine sotsiaalsete probleemide ennetamiseks ja lahendamiseks, et toetada/soodustada isiku edaspidist funktsioneerimist, tegevus- ja osalusvõimet. Sotsiaalsete oskuste arendamine. Isiku lähivõrgustiku aktiveerimine, kogukonna ressursside vahendamine, avalike teenuste osutajate nõustamine, et toetada isikut kohanemiseesmärkide saavutamisel.
Kohanemisteenuse raames ei pakuta ravi, seal hulgas taastusravi.
Teenuseid osutatakse nii individuaalselt kui grupis, välja arvatud arsti teenus, mida osutatakse ainult individuaalselt.